latwepodatki.pl

Ile kosztuje samochód – opłaty i podatki

Ile kosztuje samochód – opłaty i podatki

Ile kosztuje samochód – opłaty i podatki

Samochód może być sporym wydatkiem zarówno dla osoby pracującej na etacie, jak i prowadzącej niedużą firmę. Osoby, które bardzo rozsądnie dysponują swoimi budżetami z pewnością liczyły ile kosztuje je roczne utrzymanie samochodu.  Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę jaką część z tych kosztów stanowią podatki i inne opłaty.

Ile kosztuje samochód – opłaty i podatki

W cenie nowego samochodu zawarta jest akcyza (uzależniona od wartości pojazdu i pojemności silnika) oraz  VAT. Sprzedawca musi także zapłacić podatek dochodowy od zysku z transakcji. Oczywiście wszystko jest zawarte w cenie, zatem finalnie płaci wszystko kupujący.

Jednak w przypadku zakupu samochodu używanego czasami kupujący musi opłacić podatek i akcyzę sam (w przypadku gdy sprowadza samochód z zagranicy lub kupuje od osoby prywatnej). Warto wiedzieć jakie są to koszty.

Gdy sprowadzamy samochód z zagranicy musimy liczyć się z opłatami typu: tłumaczenie dokumentów (ok. 100 zł), akcyza – stawki są dwie: 3,1 proc. wartości auta dla pojemności do 2.000 cm3 oraz 18,6 proc. wartości dla aut o pojemności powyżej 2.000 cm3, opłata w Urzędzie Skarbowym (160 zł za zaświadczenie o niepodleganiu obowiązkowi opłacenia  VAT w Polsce, w przypadku samochodów używanych) oraz przegląd techniczny (ok. 100 zł) . W przypadku samochodów nowych musimy zapłacić VAT od wartości wyjściowej powiększonej o należną akcyzę – 23 proc. Jeśli podatek VAT zapłaciliśmy za granicą, nie musimy go płacić w Polsce.

Kupując krajowy samochód używany od osoby prywatnej jesteśmy zobowiązani zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%.

Oczywiście musimy ponieść także opłaty rejestracyjne w Wydziale Komunikacji. Koszt wydania tablic stałych to 250 zł. Czyli w zależności od wartości pojazdu i pojemności silnika zapłacimy co najmniej 1000 zł (za kilkuletni samochód z małych silnikiem). Natomiast opłaty – głównie koszt akcyzy w przypadku nowego samochodu z dużą pojemnością silnika to koszt co najmniej kilka tysięcy złotych.

Ile kosztuje samochód – opłaty i podatki – koszt użytkowania

Kupno samochodu to jedna sprawa, a kolejna to koszt użytkowania. Najważniejsza sprawa czyli koszt benzyny, gazu czy ropy. Ceny te wahają się, jednak przeważnie z tendencją rosnącą. Cena akcyzy do każdego tysiąca litrów benzyny to 1540 zł. W przypadku diesla akcyza jest nieco niższa – wynosi 1.171 zł za 100 litrów, a dla LPG jest to 670 zł za 1000 litrów. Kolejny koszt pośredni (zawarta w cenie napędu) to opłata paliwowa, podwyższana co roku. Obecnie wynosi:  129,41 zł za 1000 l benzyny,  288,05 zł za 1000 l ON, oraz  159,71 zł za 1000 kg gazu. Jednak wpływy  z opłaty paliwowej trafiają wprost do krajowego funduszu drogowego i funduszu kolejowego, a więc na budowanie dróg i budowanie kolei.

Oczywiście cena jest powiększana o VAT –23 proc. Zatem prawie połowa kwoty, którą płacimy na stacji benzynowej trafia do budżetu państwa!

Ile kosztuje samochód – inne koszty

Oczywiście kolejny koszt użytkowania to przeglądy okresowe, koszty napraw (to zdecydowanie największe wydatki),  ewentualny koszt założenia instalacji gazowej, opłaty parkingowe, serwis okresowy, opłaty za przejazdy autostradą, a także ubezpieczenie. Nawet jeśli ubezpieczymy nasz samochód jedynie podstawowym pakietem OC, to koszty są spore, oczywiście zależne od pojemności silnika, roku produkcji oraz miejsca, w którym użytkujemy samochód (na postawie kodu pocztowego).  Wszyscy właściciele samochód wiedzą, że drożeją one prawie z roku na rok.

Ile kosztuje samochód – opłaty i podatki

W niektórych krajach funkcjonują takie mechanizmy, które zachęcają do zakupu nowych pojazdów tzw. podatek ekologiczny od starych pojazdów, lub obniżone podatki od samochodów elektrycznych (rozwiązanie szczególnie stosowane w krajach skandynawskich)

Zatem nawet użytkowanie samochodu osobowego z małym silnikiem, kosztuje nas co najmniej 300-500 zł miesięcznie (jeśli dużo jeździmy to zdecydowanie więcej), natomiast samochód bardziej luksusowy to wydatek co najmniej kilku tysięcy miesięcznie (zależy czy liczymy także cenę zakupu rozłożona na okres użytkowania, wtedy koszty mogą być jeszcze wyższe).

Jeśli jesteśmy właścicielem przedsiębiorca, zarejestrowanym jako podatnik VAT to kupując samochód osobowy możemy odliczyć co najmniej 50% VAT przy jego zakupie i użytkowaniu.

Możemy także skorzystać z atrakcyjnych form finansowania, np. leasing. Istnieją takie rodzaje leasingu,  które pozwalają nam płacąc np. 3000 zł miesięcznie użytkować samochód wart 150.000 zł (dane są mocno orientacyjne, zależy to także od tego czy zdecydujemy się na wpłatę początkową). Co więcej wcale nie musimy wykupywać tego samochodu, a po skończeniu okresu leasingu zdecydować się na nowy model, czyli ciągle użytkujemy nowe samochodu, które mają mniejsze prawdopodobieństwo awaryjności itp. Jednak jeśli pracujemy na etacie i myślimy, że osoby prowadzące działalność mają takie łatwe możliwości w użytkowaniu samochodów, to pamiętajmy, że nie ma nic za darmo. Co prawda jeśli firma osiąga duże obroty czy dochód łatwo otrzymamy samochód w leasing, jednak może się okazać, że jeśli chcemy go wykupić to zapłacimy nawet więcej niż osoba prywatna kupująca pojazd na kredyt.

Użytkowanie samochodu zawsze jest sporym kosztem, a jeśli chcemy zaoszczędzić to najlepiej korzystać z komunikacji publicznej lub kupić sobie rower, wtedy będzie ekonomicznie i ekologicznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.