latwepodatki.pl

A może zatrudnić się na Litwie? – optymalizacja ZUS

A może zatrudnić się na Litwie? – optymalizacja ZUS

A może zatrudnić się na Litwie? – optymalizacja ZUS

Niestety składki ZUS w Polsce są stosunkowo wysokie. Szczególnie może to zniechęcić drobnych przedsiębiorców do zakładania businessów, jeśli „na starcie” są zobowiązani płacić ponad 1000 zł miesięcznie tytułem składek ZUS nieważne czy osiągają dochody czy nie.

W chwili obecnej nadal najpopularniejsze kraj do rejestracji działalności gospodarczej to Anglia, jednak nie wiadomo czy korzystne warunki gospodracze zostaną utrzymane, w związku z Brexitem i planowanym wystąpieniem z Unii Europejskiej sytuacja może ulec zmianie.

W bliższym sąsiedztwie Polski jest jeszcze mały kraj, który coraz więcej przedsiębiorców zaczyna doceniać zarówno pod względem handlowym i gospodarczym to Litwa.

Zakładając tam spółkę, można płacić zaledwie 5% podatku dochodowego lub zatrudnić się w litewskiej firmie i zaoszczędzić na składach za ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Swego czasu nawet na głównej stronie związku zawodowego warszawskich taksówkarzy zamieszczono informację, żeby zatrudnić się na część etatu w litewskiej firmie. Wtedy wysokość składki ZUS to nawet 60 zł miesięcznie, a płacąc niewielką składkę można korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce.

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) osoba, która normalnie wykonuje pracę najemną i pracę na własny rachunek w różnych Państwach Członkowskich podlega ustawodawstwu Państwa Członkowskiego, w którym wykonuje swoją pracę najemną.

Czyli w tym przypadku zatrudniając się choćby na część etatu na Litwie podlegamy pod tamten system ubezpieczeń i co najważniejsze niższy wymiar skadek.

Warto mieć na uwadze ukształtowaną jednolitą linię orzecznictwa wypracowaną w oparciu o poglądy wyrażone w uzasadnieniu wyroku Sądu Najwyższego z dnia 6 czerwca 2013 r. II UK 333/12, OSNP 2014/3/47. W tym orzeczeniu wskazano, że nie jest dopuszczalna ocena stosunku prawnego stanowiącego tytuł ubezpieczenia społecznego w innym państwie członkowskim przez instytucję miejsca zamieszkania osoby wnoszącej o ustalenie właściwego ustawodawstwa.

Jednak nigdy nie wiadomo jakie orzeczenie zostanie wydany w indywidualnej sprawie, dlatego niektórzy uznają takie sposoby na optymalizację ZUS za nierozsądne.

Pamiętajmy, że zgodnie z zapowiedziami rządu planowana jest likwidacja ZUS oraz wprowadzenie niższych opłat dla osób zarabiających niewiele, a wyższych dla osób osiągających duże dochody. Myślę, że większość małych przedsiębiorców z nadzieją patrzy na obietnice rządzących.

One thought on “A może zatrudnić się na Litwie? – optymalizacja ZUS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.