latwepodatki.pl

Zakup nieruchomości – podatki i opłaty

Zakup nieruchomości – podatki i opłaty

Zakup nieruchomości – podatki i opłaty

Zakup nieruchomości. Po miesiącach oglądania ofert nieruchomości, rozważaniem za i przeciw, w końcu znaleźliśmy naszą wymarzoną nieruchomość  (lub zdarza się, że nasz wybór to sztuka kompromisów). Wtedy przychodzi moment na formalności. Nie każdy je lubi, ale każdy musi je „załatwić” i zapłacić należne podatki (w końcu są one jedną z pewnych rzeczy w życiu).

Nieruchomość możemy nabyć z 2 źródeł:

z rynku pierwotnego – płacimy VAT – podatek od towarów i usług
z rynku wtórnego – płacimy PCC – podatek od czynności cywilnoprawnych

W przypadku nabywania nieruchomości na rynku pierwotnym – od dewelopera zapłacimy podatek VAT w stawkach 8% lub 23%. Podatek w stawce 23% zapłacimy gdy kupimy garaż lub miejsce postojowe (czasami mogą być opodatkowane stawką 8%, jeśli deweloper nie wyodrębni ich od części mieszkalnej), lub mieszkanie lub dom – powyżej 150 m2 (jednak stawka wyższa wyłącznie jest od metrów ponad tę wielkość).
Podatek VAT rozlicza sprzedający, zatem jest on często zawarty w oferowanych cenach – brutto.
Podatek PCC płaci się przy transakcjach z rynku wtórnego. Stawka podatku PCC w przypadku zakupu nieruchomości wynosi 2%. Naliczana jest od ceny transakcyjnej. W odróżnieniu od rozliczenia VAT, w przypadku PCC wszystkie obowiązki formalnie i faktycznie spoczywają na stronie kupującej, ale w przypadku zakupu nieruchomości – podatek PCC oblicza i pobiera notariusz.
Podatek PCC pojawia się przy transakcji zakupu nieruchomości jeszcze w przypadku ustanowienia hipoteki, gdy nabyliśmy nieruchomość z kredytu hipotecznego, wtedy wpisujemy hipotekę na rzecz finansującego nasz zakup banku – w Sądzie Rejonowym Wydziale Rejestrowym.

Zakup nieruchomości – podatki i opłaty

Istnieją 2 rodzaje hipotek:

hipoteka zwykła, którą z reguły wpisuje się celem zabezpieczenia spłaty kwoty kapitału kredytu – czyli tej kwoty, na którą kredyt został udzielony – wysokość podatku PCC wynosi 0,1% i liczona jest od kwoty hipoteki,
hipoteka kaucyjna, którą wpisuje się dla zabezpieczenia spłaty zobowiązań o wartości nieznanej jeszcze w chwili dokonywania wpisu – tę hipotekę wpisuje się dla zabezpieczenia spłaty odsetek – kwota podatku jest stała i wynosi 19 zł.

Dodatkowo musimy przygotować się na opłaty notarialne : taksa notarialna, koszty wypisów z dokumentów, opłaty wieczysto – księgowe.
Pamiętajmy zatem, że przy każdej transakcji z rynku wtórnego musimy zapłacić podatek PCC – wynoszący 2% ceny. Deweloperzy często swoje ceny podają w wartości brutto, więc nie ma dodatkowych opłat. Miejmy to na uwadze jak porównujemy cenę mieszkania.

Zakup nieruchomości – podatki i opłaty

Dodatkowo musimy się przygotować na opłaty notarialne, aktualne maksymalne stawki taksy od wartości nieruchomości wynoszą:

  • do 3 000 zł – 100 zł
  • powyżej 3 000 zł do 10 000 zł – 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3 000 zł
  • powyżej 10 000 zł do 30 000 zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł
  • powyżej 30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł
  • powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł – 1 010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł
  • powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł – 4 770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.