latwepodatki.pl

Czy utrzymanie psa może stanowić koszt uzyskania przychodu?

Czy utrzymanie psa może stanowić koszt uzyskania przychodu?

Czy utrzymanie psa może stanowić koszt uzyskania przychodu?

Czy zakup i utrzymanie psa może być kosztem uzyskania przychodu dla przedsiębiorcy? Myślę, że bardzo wiele zależy od tego z jakim typem działalności mamy do czynienia. Nie powinno być wątpliwości jeśli prowadzimy hodowlę psów czy np. gabinet zajmujący się tzw. „dogoterapią”. Co jeśli posiadamy firmę, której przychody nie powstają w związku z posiadaniem czworonoga (np. zakład krawiecki czy warsztat samochodowy), ale pies pełni tam ważną funkcję, np. psa stróżującego?

Katalog kosztów uzyskania przychodów nie jest zamknięty. Przedsiębiorcy mogą więc zaliczać do kosztów uzyskania przychodów różnego rodzaju transakcje.  Najważniejsze, aby podczas ewentualnej kontroli móc wykazać, że dany koszt był poniesiony w celu osiągnięcia  zysków.

Czy zatem posiadanie psa stróżującego to nie jest podobny koszt jak zakup instalacji alarmowej czy koszt  usługi firmy ochroniarskiej?

Wydatek związany z posiadaniem czworonoga to może być jego zakup oraz utrzymanie (czyli żywienie, tresura, szczepienia i ewentualny koszt leczenia).

Czy utrzymanie psa może stanowić koszt uzyskania przychodu? – interpretacja

Jeśli chodzi o interpretacje podatkowe w tej sprawie, to mogą być one pomocne w celu określenia jakie jest stanowisko organów podatkowych (pamiętajmy, że  jeśli zależy nam na tym by żaden urzędnik nie podważył naszego stanowiska w danej sprawie, należy wystąpić o nią osobiście).

W tej sprawie interpretację wydał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wydał indywidualną interpretację  (nr IBPBI/1/415-170/10/KB), w której organ potwierdził, że wydatki na zakup, wyszkolenie, wyżywienie, opiekę weterynaryjną i szczepienia psa stróżującego (tj. pełniącego określone funkcje w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa) stanowią koszt uzyskania przychodów. Z podobnych względów możemy także odliczyć VAT związany z takimi wydatkami.

Ważne jest jednak rozgraniczenie czy utrzymanie psa ma stanowi jedynie wydatek firmowy. Może być to trudne jeśli, np. w prowadzimy firmę w tym samym miejscu, w którym mieszkamy.

W przytoczonej interpretacji pytającą była właścicielka biura rachunkowego, która prowadziła działalność we własnym domu i miała kilku pracowników. Do biura prowadziło jednak osobne wejście, nie było jednak ono odgrodzone od pozostałej części posesji. W domu znajdowały się dwa psy, jednak były one prywatnym nabytkiem właścicielki firmy. Planowała ona zakup kolejnego psa, który miałby za zadanie po odbyciu szkolenia bronić biura.

W odpowiedzi Dyrektor IS w Katowicach stwierdził, że „wnioskodawczyni może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatki związane z utrzymaniem zakupionego psa, tj. wydatki na jego zakup, wyszkolenie, wyżywienie, opiekę weterynaryjną i szczepienia, lecz jedynie w takiej części, w jakiej pies ten będzie wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności, a nie dla celów prywatnych. Pamiętać przy tym należy, iż to na Wnioskodawczyni, jako odnoszącej korzyść z faktu zaliczenia wskazanych we wniosku wydatków do kosztów uzyskania przychodu, ciąży obowiązek wykazania, w jakiej części wydatki te mają związek z prowadzoną przez nią pozarolniczą działalnością gospodarczą oraz obowiązek ich właściwego udokumentowania.”

Zgodnie z tą interpretacją wydatki na zakup i utrzymanie psa stróżującego są kosztem uzyskania przychodu.  Jedynie problematyczne może być wykazane w jakiej części mają one związek z prowadzoną działalnością gospodarczą jeśli firma ma siedzibę w majątku prywatnym właściciela firmy. Jednak przez analogię nie powinno być takich wątpliwości jeśli firma stanowi odrębny budynek/ majątek, a pies stróżujący przebywa jedynie na posesji należącej do przedsiębiorstwa.

Pamiętajmy także, że zwierzęta nie mogą być amortyzowane, gdyż przepisy nie wymieniają inwentarza żywego jako środka trwałego. Zakup np. psa stróżującego można zaliczyć do kosztów podatkowych jednorazowo w dacie poniesienia wydatku.

zdjęcie pochodzi z darmowego zasobu strony unsplash.com

One thought on “Czy utrzymanie psa może stanowić koszt uzyskania przychodu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.