latwepodatki.pl

JPK od 2017 r. dla małych i średnich przedsiębiorstw

JPK od 2017 r. dla małych i średnich przedsiębiorstw

JPK od 2017 r. dla małych i średnich przedsiębiorstw

Jednolity plik kontrolny (JPK) to obowiązkowe comiesięczne sprawozdania, które już od 1 stycznia 2017 r. będą zobowiązani składać mali oraz średni przedsiębiorcy, ściślej obowiązek będzie dotyczył pliku JPK_VAT (ewidencja zakupu i sprzedaży VAT).

Termin składania pierwszego sprawozdania wypada do 25 lutego 2017 r. Obecnie obowiązek przesyłania JPK dotyczy jedynie dużych podmiotów.

JPK  bezpłatna aplikacja Aplikacje Krytyczne

Zgodnie z informacją, którą możemy przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów, w celu ułatwienia małym oraz średnim przedsiębiorcom wypełnianie obowiązku, spółka Aplikacje Krytyczne przygotowała bezpłatną aplikację ze wszystkimi funkcjonalnościami niezbędnymi do złożenia JPK. Oprogramowanie będzie umożliwiało sprawdzenie danych zapisanych w arkuszu kalkulacyjnym, generowanie dokumentu JPK_VAT, a następnie import przygotowanego dokumentu JPK do Ministerstwa Finansów. Aplikacja jest już przygotowana dla systemu operacyjnego Windows, kolejnym krokiem będzie jej udostępnienie również w systemie Linux.

JPK od 2017 r. dla małych i średnich przedsiębiorstw

Składanie sprawozdań JPK zostało stworzone w celu pozyskania bieżącej informacji o transakcjach podlegających opodatkowaniu VAT, co ma umożliwić szybką i skuteczną identyfikację wyłudzeń oraz unikania opodatkowania. Dane z rejestrów VAT pozwalają ustalać powiązania pomiędzy przedsiębiorcami i skuteczniej typować podmioty do kontroli.

JPK od 2018 r. dla mikroprzedsiębiorców

Mikroprzedsiębiorcy będą mieli obowiązek wysyłania sprawozdań w formacie JPK rejestry VAT dopiero od 1 stycznia 2018 r.

Warto przypomieć co kryje się za pojęciami:  miko-, małym, średnim, czy też „dużym” przedsiębiorcą.

Pojęcia te są zawarte w przepisach ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.

Zgodnie z brzmieniem przepisów za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz

2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

 

Za małego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz

2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.

 

Za średniego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz

2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.

 

One thought on “JPK od 2017 r. dla małych i średnich przedsiębiorstw

  1. samodzielny

    No nie widzę, żeby przygotowali tą „bezpłatną aplikację”. Ministerstwo Finansów nie dba o obywatela, więc sami musimy to robić. I bardzo dobrze się złożyło. Powierzyłem swój biznes w ręce profesjonalistów, zdecydowałem się na program Symfonia 2.0. Nie muszę się już martwić o jednolity plik kontrolny, łatwo i szybko go wypełniam, mam zawsze aktualne formularze. Ponadto program jest spersonalizowany do mojej firmy, moich potrzeb, ale nie będę się rozpisywał, jeśli komuś naprawdę zależy, to z łatwością odnajdzie to, o czym pisałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.