latwepodatki.pl

Firma w Czechach

Firma w Czechach

Firma w Czechach

Firma w Czechach, dlaczego przedsiębiorcy zakładają  działalność gospodarczą w Czechach, a prowadzą ją faktycznie w Polsce? Czy jest to legalne i co można zyskać decydując się na takie rozwiązanie? Przede wszystkim decyduje o tym fakt, że Republika Czeska oferuje znacznie mniej zbiurokratyzowane środowisko do prowadzenia działalności, a nierzadko spore oszczędności w obciążeniach podatkowych. Do tego do dużych miast czeskich z obszaru śląska dojedziemy w niespełna godzinę, więc nadzorować wszystkie sprawy nawet osobiście.

Firma w Czechach – zalety

Wielu przedsiębiorców, który zdecydowali się założyć działalność na terenie Republiki Czeskiej podkreśla, że są tam zupełnie inne relacje w kontaktach z urzędnikami. Nawet w przypadku błędów przedsiębiorcy nie są traktowani jak przestępcy, a zamiast kar stosuje się najpierw upomnienia. Obowiązuje także zasada domniemania niewinności w postępowaniach przed organami skarbowymi, oraz duża tolerancja w opóźnieniu w płaceniu składek i podatków.  Ponadto komunikacja z urzędami odbywa się w formie elektronicznej (w Polsce też to się zmienia, ale często zależy od woli konkretnego urzędnika). Co więcej prowadząc niewielką działalność gospodarczą przedsiębiorca jest mniej obciążony na wysokie koszty, obowiązuje:

  • płaska stawka podatku dochodowego spółek (19%) i dwie stawki dla osób fizycznych (15% i 22%),
  • składki i emerytury przedsiębiorców są uzależnione od uzyskanego dochodu, proste formy ewidencji dla jednoosobowych przedsiębiorców,

Jest za to przepis, którego nie ma w polskim ustawodawstwie, czyli  każda działalność czy udział w organach spółki wymaga przedstawienia zaświadczenia o niekaralności (u nas jedynie nie można prowadzić działalności gospodarczej gdy ma się sądowy zakaz, najczęściej wydawany gdy ktoś popełniał przestępstwa gospodarcze). Co więcej obciążenia firm prowadzonych na terenie Unii Europejskiej są niskie dla małych firm, ale mogą być sporo wyższe niż w Polsce, jeśli firma osiąga duże dochody, także kapitał zakładowy spółek jest stosunkowo wysoki oraz mogą wystąpić  utrudnienia w dobrowolnej rejestracji VAT nowych przedsiębiorstw (tj. w dniu założenia firmy, bez wykazanego obrotu). Myślę, że ma to na celu  wyeliminowanie zakładania fikcyjnych firm, które w obrocie wewnątrz Unii Europejskiej służą do wyłudzania VAT.

Firma w Czechach – ubezpieczenie, korzyści podatkowe

Czy prowadzenie takiej firmy jest legalne jeśli mieszkamy i pracujemy w Polsce? Tak, bo warunkiem prowadzenia działalności gospodarczej (poza określonymi przypadkami) przez obywateli innych krajów Unii Europejskiej jest posiadanie miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Republice. Miejsce prowadzenia działalności gospodarczej musi być udokumentowane umową wynajmu lokalu lub jego części, aktem własności lub pozwoleniem właściciela lokalu z umieszczeniem siedziby firmy. Czyli wystarczy wykupić usługę prowadzenia tzw. wirtualnego biura na terenie Republiki Czeskiej i możemy działać.  Wiele osób zastanawia się także jak wygląda sprawa z korzystaniem z polskiej opieki zdrowotnej skoro składki na ubezpieczenie płacimy w Czechach. Każdy obywatel Unii Europejskiej po zarejestrowaniu się do ubezpieczenia zdrowotnego w kraju, w którym prowadzi działalność gospodarczą ma prawo korzystać z podstawowej opieki medycznej w kraju zamieszkania. Oczywiście nie każdą działalność można zarejestrować w Czechach. Najczęściej z tego rozwiązania korzystają osoby pracujące na zlecenie lub firmy informatyczne (podobnie jak pisałam w artykule dlaczego przedsiębiorcy rejestrują firmy w Anglii?). Co ciekawe, czeski system podatkowy pozwala na odliczenie od osiągniętego przychodu od 40% do 60% jako kosztów działalności bez konieczności ich dokumentowania. Dopiero po zakończeniu roku podatkowego podatnik decyduje, czy uwzględni wydatki rzeczywiste, czy ryczałtowe. Swoją decyzję może zmieniać w każdym kolejnym roku i  wybierać dogodniejszą formę. Taka forma jest szczególnie opłacalna dla osób prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, a świadczącą usługi na zlecenie (informatycy, copywriterzy, tłumacze) którzy z reguły nie ponoszą dużych wydatków. Rejestracja firmy w Czechach to także możliwość korzystniejszego pod względem podatkowym zakupu samochodu (odliczeniu pełnej koty VAT, odliczeniu podlega nawet zapłacony podatek akcyzowy), nawet gdy firma nie osiągnęła jeszcze żadnych dochodów.

Oczywiście może się okazać, że ponosząc dodatkowe koszty (takie jak rejestracja w tzw. wirtualnym biurze, koszty księgowe) wcale nie zaoszczędzimy prowadząc firmę w Czechach. Pozostają także względy moralne, tj. płacenie podatków w innym kraju, a mieszkanie i korzystanie z polskiej służby zdrowia, dróg i innej infrastruktury. Zresztą według zapowiadanych zmian przez polski rząd (likwidacja ZUS, NFZ i PIT) może okazać się, że Polska będzie najlepszym miejscem w Europie na rejestrowanie działalności! Ja czekam z niecierpliwością na efekty prac i nowe przepisy!

źródło zdjęcia foxnews.com

One thought on “Firma w Czechach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.