latwepodatki.pl

Szybszy zwrot VAT dla mikroprzedsiębiorców (branża budowlana)

Szybszy zwrot VAT dla mikroprzedsiębiorców (branża budowlana)

Szybszy zwrot VAT dla mikroprzedsiębiorców (branża budowlana)

Zgodnie z informacją zawartą na stronie Ministerstwa Finansów (MF) zwroty podatku VAT dla mikroprzedsiębiorców z branży budowlanej będą realizowane szybciej, tj. nawet do 15 dni.

Należy jednak pamiętać, że skrócenie terminu będzie możliwe wyłącznie po zweryfikowaniu prawidłowości zwrotu.

Zmiany w branży budowlanej w zakresie VAT zostały wprowadzone od początku roku, tj. 1 stycznia 2017 r.

Usługi budowlane wykonywane przez niektóre podmioty objęte zostały tzw. odwrotnym obciążeniem. Zgodnie z tą zmianą nabywca jest zobowiązany do naliczenia VAT-u od takiej transakcji.

Jak informuje MF (wypowiedź podsekretarza stanu, zastępcy szefa Krajowej Administracji Skarbowej Pawła Cybulskiego z dnia 27.06.2017 r.), zwroty zadeklarowane przez mikroprzedsiębiorców świadczących usługi budowlane będą realizowane przez organy podatkowe w skróconym czasie, tj. nawet do 15 dni. W chwili obecnej podstawowe terminy na zwrot VAT-u wynikającego ze złożonej deklaracji  to 25 lub 60-dni.

Szybszy zwrot VAT dla mikroprzedsiębiorców (branża budowlana) – jakie warunki należy spełnić?

Mikroprzedsiębiorca, działający w branży budowlanej, który chce skorzystać z przyspieszonego 15 dniowego terminu na zwrot VAT, powinien za wybrany okres, którego dotyczy zwrot nadwyżki podatku:

  • dobrowolnie przekazać ewidencję podatkową w formie pliku JPK_VAT
  • przesłać elektroniczną deklarację VAT.

MF informuje, że podatnicy, którzy prześlą wraz z deklaracją VAT pliki JPK_VAT, zaprezentują się jako podmioty działające w sposób przejrzysty i transparentny. Zgodnie z komunikatem MF takie działania ograniczą także do niezbędnego minimum czas i środki podatnika konieczne do zapewnienia organowi podatkowemu możliwości sprawdzenia złożonego rozliczenia oraz umożliwiając szybszą weryfikację.

Szybszy zwrot VAR dla mikroprzedsiębiorców z branży budowlanej ma znaczenie dla płynności finansowej, gdyż mogą wcześniej ponownie obracać swoimi środkami finansowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.