latwepodatki.pl

Szybszy zwrot VAT dla mikroprzedsiębiorców (branża budowlana)

Szybszy zwrot VAT dla mikroprzedsiębiorców (branża budowlana)

Szybszy zwrot VAT dla mikroprzedsiębiorców (branża budowlana)

Zgodnie z informacją zawartą na stronie Ministerstwa Finansów (MF) zwroty podatku VAT dla mikroprzedsiębiorców z branży budowlanej będą realizowane szybciej, tj. nawet do 15 dni.

Należy jednak pamiętać, że skrócenie terminu będzie możliwe wyłącznie po zweryfikowaniu prawidłowości zwrotu.

Zmiany w branży budowlanej w zakresie VAT zostały wprowadzone od początku roku, tj. 1 stycznia 2017 r.

Usługi budowlane wykonywane przez niektóre podmioty objęte zostały tzw. odwrotnym obciążeniem. Zgodnie z tą zmianą nabywca jest zobowiązany do naliczenia VAT-u od takiej transakcji.

Jak informuje MF (wypowiedź podsekretarza stanu, zastępcy szefa Krajowej Administracji Skarbowej Pawła Cybulskiego z dnia 27.06.2017 r.), zwroty zadeklarowane przez mikroprzedsiębiorców świadczących usługi budowlane będą realizowane przez organy podatkowe w skróconym czasie, tj. nawet do 15 dni. W chwili obecnej podstawowe terminy na zwrot VAT-u wynikającego ze złożonej deklaracji  to 25 lub 60-dni.

Szybszy zwrot VAT dla mikroprzedsiębiorców (branża budowlana) – jakie warunki należy spełnić?

Mikroprzedsiębiorca, działający w branży budowlanej, który chce skorzystać z przyspieszonego 15 dniowego terminu na zwrot VAT, powinien za wybrany okres, którego dotyczy zwrot nadwyżki podatku:

  • dobrowolnie przekazać ewidencję podatkową w formie pliku JPK_VAT
  • przesłać elektroniczną deklarację VAT.

MF informuje, że podatnicy, którzy prześlą wraz z deklaracją VAT pliki JPK_VAT, zaprezentują się jako podmioty działające w sposób przejrzysty i transparentny. Zgodnie z komunikatem MF takie działania ograniczą także do niezbędnego minimum czas i środki podatnika konieczne do zapewnienia organowi podatkowemu możliwości sprawdzenia złożonego rozliczenia oraz umożliwiając szybszą weryfikację.

Szybszy zwrot VAR dla mikroprzedsiębiorców z branży budowlanej ma znaczenie dla płynności finansowej, gdyż mogą wcześniej ponownie obracać swoimi środkami finansowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *