Zawierając umowę leasingu musimy ponieść tzw. czynsz inicjalny czyli pierwszą wpłatę, jaką leasingobiorca dokonuje po zawarciu umowy z leasingodawcą. Wysokość czynszu inicjalnego jest ustalona w umowie leasingowej, jednak z reguły stosowane są opłaty w wysokości od 10% do 40%.
Jak rozliczyć czynsz inicjalny: PIT – interpretacje indywidualne
Zgodnie z wydawanymi w ostatnich latach indywidualnymi interpretacjami podatkowymi organy podatkowe wskazują, że prawidłowe jest aby opłata wstępna (czynsz inicjalny) została zaliczona do kosztów jednorazowo, w dacie ich poniesienia (czyli w dniu wystawienia faktury dokumentującej opłatę wstępną) bez konieczności rozliczania jej w czasie. (Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 22-04-2015, Sygnatura: IBPBI/1/4511-123/15/ESZ oraz Interpretacja Indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28-08-2014 Sygnatura: IPPB1/415-629/14-2/IF)
Jak rozliczyć czynsz inicjalny: PIT – praktyka organów podatkowych
Często podobne stanowisko wynika obecnie z praktyki organów podatkowych, które znajduje także potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych. Zgodnie z wyrokami administracyjnymi opłata wstępna (czynsz inicjalny) powinna zostać zaliczona do kosztów jednorazowo, bez konieczności rozliczania jej w czasie (wyrok NSA z 18 listopada 2011 r., II FSK 864/10).
Jak rozliczyć czynsz inicjalny: PIT
Czynsz inicjalny (wstępna opłata leasingowa) ma charakter opłat samoistnych i bezzwrotnych, nieprzypisanych do poszczególnych rat leasingowych, a ich poniesienie jest warunkiem koniecznym do realizacji (zawarcia) umowy leasingu.
Jeszcze niedawno organy podatkowe uznawały, że podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą memoriałowa powinni odnosić wstępną opłatę leasingową w koszty proporcjonalnie do długości trwania umowy leasingu.