latwepodatki.pl

„Panama Papers” czyli jak funkcjonują raje podatkowe

„Panama Papers” czyli jak funkcjonują raje podatkowe

„Panama Papers” czyli jak funkcjonują raje podatkowe

„Panama Papers” to nowa afera, która pokazuje jak funkcjonują raje podatkowe. Czyli jak osoby osiągające duże dochody (nie tylko biznesmeni, ale nawet politycy) transferują pieniądze do nich pieniądze, aby uniknąć opodatkowania.  Około 11,5 miliona dokumentów, wyciekły z kancelarii Mossack Fonseca w Panamie. Rządzący  wielu państw  zapowiedzieli dochodzenia, problem w tym,  że niektórzy sami znajdują się „na liście” ozustów podatkowych.

Mossack Fonseca  to jedna z największych na świecie placówek oferujących klientom zakładanie i prowadzenie firm offshore w tzw. rajach podatkowych. Panamska kancelaria założyła dotąd ponad 200 tys. takich fasadowych firm (shell companies).  Podmioty takie jedynie zarządzają włożonymi pieniędzmi, ukrywając, kto jest ich właścicielem. Panamska kancelaria potwierdziła, że dokumenty są autentyczne, a ujawnione zostały poprzez atak hakerów.

Według doniesień medialnych to dokumenty z lat 1977-2015, ujawnione w niedzielę m.in. dzięki Międzynarodowemu Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ), sugerują, iż 140 polityków i innych osobistości oficjalnych z całego świata (w tym 12 obecnych i byłych szefów państw oraz rodziny bądź krąg przyjaciół 60 dalszych), ma powiązania z tajnymi firmami offshore.

Wymienia się pośród nich  m.in. prezydenta Chin Xi Jinpinga z rodziną, prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę, premiera Islandii Sigmundura Davida Gunnlaugssona, premiera Pakistanu Nawaza Sharifa, premiera Malezji Najiba bin Abdul Razaka, rodzinę prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka, byłego libijskiego przywódcę Muammara Kadafiego, prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

BBC pisze także o podejrzeniu istnienia grupy z udziałem bliskich współpracowników prezydenta Rosji Władimira Putina.  Mieli się oni zajmować praniem pieniędzy na wielomiliardową skalę, miał w tm procederze pomagać bank RCB z siedzibą na Cyprze udzielający „ogromnych niezabezpieczonych pożyczek” , bank ten jest powiązany z państwowym rosyjskim bankiem WTB, Ponoć  w dokumentach „Panama Papers” pojawiają się nazwiska na członków różnych organizacji mafijnych, a także na gwiazdy piłki nożnej jak Leo Messi, 350 dużych banków i setki tysięcy zwykłych ludzi.

Natomiast, z naszego kraju na liście zamieszczonej na stronie internetowej ICIJ znajduje się też nazwisko byłego prezydenta Warszawy i byłego europosła Pawła Piskorskiego.

Wiele służb podatkowych w rożnych krajach już wszczęła swoje śledztwa. Coraz częściej pojawiają się  także konsekwencje polityczne, m.in. na  Ukrainie Partia Radykalna oświadczyła, że inicjuje procedurę impeachmentu wobec prezydenta Petra Poroszenki. Musi on tłumaczyć się z zakładania firm w rajach podatkowych w czasie, gdy piastował już urząd szefa państwa i nie wymieniał umieszczonych w nich aktywów w swoich deklaracjach majątkowych. Na Islandii  natomiast opozycja zażądała dymisji premiera Sigmundura Gunnlaugssona, który miał być udziałowcem firmy na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, zanim udziały przekazał żonie.

„Panama Papers” czyli jak funkcjonują raje podatkowe

Dzisiaj także minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że  Ministerstwa Finansów i Sprawiedliwości poprowadzą  wspólne śledztwo w sprawie „Panama Pampers”.

Generalny Inspektor Informacji Finansowej Wiesław Jasiński informował w poniedziałek, że podjął decyzję o wszczęciu postępowania analitycznego w sprawie polskich wątków „Panama Papers”.

„Priorytetem MF jest uszczelnianie systemu podatkowego, co będzie możliwe m.in. poprzez wprowadzenie do prawa polskiego klauzuli generalnej o unikaniu opodatkowania” – powiedział  Paweł Szałamacha minister finansów .

Należy pamiętać, że propozycja zmiany w ustawie Ordynacja podatkowa została już zaakceptowana przez Radę Ministrów i obecnie zajmuje się nią Sejm. Pracuje on także  nad przyjętą przez rząd inną propozycją w zakresie uszczelnienia systemu podatkowego, jaką jest wzorowane na innych państwach UE obniżenie limitu płatności gotówkowych. Ministerstwo Finansów zaproponowało, aby limit gotówkowych rozliczeń między przedsiębiorstwami  ma zostać obniżony z obecnego poziomu 15 tys. euro do 15 tys. zł.

źródło zdjęcia bbci.co.uk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.